Grafika ze zdjęciem Henryka Jordana, założyciela i pomysłodawcy ogrodów jordanowskich oraz cytat, którego treść zamieszczamy na końcu strony.
Strona główna  /  O nas

O nas

Numer rachunku do przekazania darowizny na cele statutowe placówki: 13 1030 1508 0000 0005 5042 1097

Poznajmy się!

  1. Prezentacja II Ogrodu Jordanowskiego w Warszawie [plik w formacie .pdf]
  2. Prezentacja II Ogrodu Jordanowskiego w Warszawie - język migowy [plik w formacie .mp4]
  3. Prezentacja II Ogrodu Jordanowskiego w Warszawie - nagranie audio [plik w formacie .mp4]

Jesteśmy publiczną placówką oświatowo-wychowawczą m. st. Warszawy działającą w samym sercu Mokotowa.

Od ponad 25 lat zajmujemy się organizacją czasu wolnego dzieci i młodzieży. W ciągu całego roku kalendarzowego organizujemy bezpłatne zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, dydaktyczne, rekreacyjno-sportowe, artystyczne oraz kulturalne, także w formie letniego i zimowego wypoczynku.

Tworzymy możliwość spędzania czasu wolnego dzieci i młodzieży w sposób czynny i urozmaicony, propagując tym samym idee doktora Henryka Jordana – prekursora i założyciela ogrodów jordanowskich w Polsce.

Zgodnie z naszą misją, jaką jest tworzenie warunków do wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, oferowane przez placówkę zajęcia umożliwiają pogłębienie określonych zainteresowań i uzdolnień, naukę asertywności i kreatywności, jak również pomagają budować poczucie wartości, wiary we własne możliwości oraz odwagi do pokonywania trudności.

Ogród dysponuje także rozległymi, ogólnodostępnymi terenami rekreacyjno-sportowymi wyposażonymi w atrakcyjną i różnorodną infrastrukturę, a w budynku placówki bezpłatnie wypożyczycie sprzęt sportowy. Tereny zielone udostępniane są przez 7 dni w tygodniu i stały się wspaniałym miejscem spotkań mieszkańców, tworzenia wydarzeń czy inicjatyw społecznych.

Początki i rozwój - historia II Ogrodu Jordanowskiego (1946-2013)

Według przetrwałej kroniki placówki z roku szkolnego 1952/53, początki Ogrodu sięgają roku 1946.

Była to swojego rodzaju świetlica organizująca „jeden posiłek, pomoc w odrabianiu lekcji, koła zainteresowań: śpiewano-taneczne, żywego słowa, agrobiologiczne (hodowla królików, uprawa warzyw) oraz zabawy na wolnym powietrzu.” Wychowankowie Ogrodu przygotowywani byli do występów na zebraniach przedwyborczych w jednostkach Wojkowych, hotelach robotniczych, domach opieki nad osobami starszymi.

W latach 1986-1996 obszar Ogrodu zajęło Warszawskie Metro, tworząc na jego terenie zaplecze biurowo-budowlane. W grudniu 1996 reaktywowana została działalność Ogrodu Jordanowskiego, a latach 1999-2000 przeprowadzono prace zagospodarowania terenu rekreacyjno-sportowego.

W roku 2013 II Ogród Jordanowski został połączony z XIII Ogrodem Jordanowskim, tworząc jedną placówkę oświatowo-wychowawczą, prowadzącą działalność statutową w dwóch lokalizacjach – ul. A. E. Odyńca 6 i ul. Jana Bytnara „Rudego” 15a.

 

 Dyrektor II Ogrodu Jordanowskiego z wychowankami Świetlicy Przedszkolaka

II Ogród Jordanowski jest miejscem, które pokochałam. Cudowne miejsce, cudowni ludzie, piękna dzielnica. Zapraszam wszystkich do naszego Ogrodu – tu każdy znajdzie zajęcia, które go zainteresują! - Małgorzata Burdziłowska, dyrektor II Ogrodu Jordanowskiego.